Nj dokument i till pr shkollat vllahe sht dhe pr Kavajn, Tirann, e Durrsin. Q n vitet 1858-67 kish filluar t mblidhte nj bibliotek historike me libra t rralla pr shqiptart, bullgart e vlleht. Fjalt bullgare q ka sjell n fjalor atij ia ka dhn nj prift ortodoks nga qyteti i Ohrit i quajtur Stefan. Njri nga propaganduesit fetar antishqiptar n mesin e shekullit XVIII ishte Shn Kozmain, i cili shtiste n do fshat ku banohej nga shqiptart ortodoks dhe mysliman pr t prhapur greqizmin. Jovan Bizhyti Nj nga popujt e hershm q kan bashkjetuar me shqiptart n trojet e tyre, jan vlleht. "Vlleht, kan gjak t mbl"-thoshte Marko; "Jo si sllavt". Mecova ekziston dhe sot, ndrsa Voskopoja u dogj e u shkatrrua. Me iniciativn e tij dhe t disa profesorve t tjer, u ngrit Akademia e Re e Voskopojs dhe ky m pas u b drejtor i saj. Ai ishte nj prift francez i drguar n patriarkann e Ohrit. 14 milion lek jan prftuar n mnyr t trthort nga Alqi Bllako, pasi babai i tij u punsua fiktivisht si drejtor kantieri. Po ashtu ata shtrihen edhe n shtetet e tjera t Ballkanit si, n Greqi, Maqedoni, Bullgari, Rumani, Serbi, Besimi fetar i vllehve sht ai ortodoks. Volskt kan qen ndr fiset m t lashta s bashku dhe me Umbrt, Oskt e tjer, q iu nnshtruan pushtimit Romak rreth viteve 338 p.e.s. Sipas ktij ligji, pr t marr nshtetsin e . Sepse s'ka vend ne gadishullin tone Sipas ktyre letrave Dhanil M.A Haxhiu i shkruan priftit Stefan m 13 prill t vitit 1793, ku i krkon nj fjalor t vogl me fjal bullgare. Viset e banuara nga Vlleht. Ai u tha : -Kini mendjen, ju keni marr prgjegjsi t madhe mbi vete. Edit Durham n librin e saj "High Albania", prshkruan se n Prizren kishte 180 shtpi vllahe n 1909-n. Dhe ti, vllai im, po nuk msove greqisht, nuk mund t kuptosh ato q thot kisha jon. Hodhi bazat racionaliste t nj kulture t re, kundr skolastiks mesjetare. Ai e akuzoi si shfrytzues, gjakpirs dhe pasi u arratis nga kalivet verore, u bashkua me partizant. N librin e saj ajo tregon se vlleht n Kosov jetonin dhe n Prishtin e Mitrovic. Bri orvatjet e para pr ti dhn kishs ortodokse shqiptare nj karakter shqiptar. Ne vllaho-romant me tu prfshir nn Greqin, pa dyshim do biem pre e tyre dhe n se ndokush krkon t mbetet rroman, ai me hir apo me pahir do detyrohet t emigroj. Anglezi Willam Martin-Leake, i cili ka qen ushtarak sht i pari q e studioi kt fjalor dhe e prktheu n gjuhn angleze, t cilin e botoi m 1814 n Londr me titull: Researches on Greece (Krkime n Greqi). Mbreti i Serbis, Petar I, duke vizituar Sulltan V. Mehmed Rashid , Stamboll 1910, derisa n Trojet tona Serbia luftonte kundr Perandoris Osmane( nnkupto kundr Shqiptarve). N librin e saj ajo tregon se vlleht n Kosov jetonin dhe n Prishtin e Mitrovic. About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Prmes ktij udhtimi ne do t kemi mundsin t hyjm n t gjitha t fshehtat e jets s vllehve si nomad. Daniel Haxhiu bnte thirrje pr msimin e gjuhs romaikos q n ato vite quheshin njerzit e fes ortodokse t ritit bizantin dhe nuk bnte thirrje pr gjuhs e vjetr greke dhe qytetrimin e lasht t saj. Gjuha e folur e vllehve sht dialekt popullor i latinishtes. Ata plqejn t jetojn n vende t pa arritshme, ku ushqejn kopet e bagtive, si dhe jan t zot n prdorimin e armve.. Ai nuk do ta gjente kt rast sikur t jepte para me mijra. Fjalt bullgare q ka sjell n fjalor atij ia ka dhn nj prift ortodoks nga qyteti i Ohrit i quajtur Stefan. T msoni gjuhn romaikos (greke), mmn e Sofis (Shn Sofis). Seanca gjyqsore pr Inceneratorin e Fierit sht shtyr pr n datn 15 mars. Hodhi bazat racionaliste t nj kulture t re, kundr skolastiks mesjetare. N vitin 1884, ai vizitoi Shqiprin s bashku me Apostol Margaritis, ku themeluan disa shkolla vllaho-arrumune n Berat, Kor dhe Prizren. Ai i ndan vlleht e Shqipris n tri deg : vlleht me origjin nga trevat e Pindit, vlleht e Gramozit me shtrirje n Voskopoj e prtej, dhe vlleht e Myzeqes n lvizjet e mvonshme. Epirin e shkretoi fare duke vrare rreth nj te treten e popullsis, duke shkateruar 70 qytete e kshtjella dhe duke marre 150 mije skllever ne Rome prve floririt, argjendit etj. Nj histori interesante pr vlleht e Shqipris vjen nga studiuesi Ilo Mitk Qafzezi, e shkruar me mjeshtri, me sinqeritet, me ngrohtsi dhe mirnjohje. N vend t tyre romakt drguan kolon t tjer romak dhe kta romen u quajtn romano-vlleh. N fjalor vihet re se shumica e fjalve shqipe jan t dialektit tosk dhe shum pak t dialektit geg. dhe duhet t ket vdekur diku mes viteve 1822-25 sipas dshmive gojore. Ai nuk do ta gjente kt rast sikur t jepte para me mijra. N vitin 1770 n Venecia u botua nj fjalor Greqisht-Vllahisht -Shqip me 1070 fjal me autor Teodor Kavaliotin, protopap i Voskopojs. Kto pamje jan gangrena e prditshme e qytetarve fierak t cilt shprehen se era e cila kundrmon n t katra ant t qytetit po kthehet n kancer pr banort. Fjal q sot nuk prbjn lidhje-kuptimsie n fjalorin e gjuhs s sotme greke. Me KultPlus, bota e juaj sht m e bukur! p. 175. Nj nga temat q ka ngjallur interes pr shum shkenctar t njohur, sht origjina e shqiptarve. Sipas disa shnimeve at e ndeshim edhe si antar t Hierarkis s Kishs Ortodokse greke n Pellagoni, ku qendrn e kishte n qytetin e Manastirit. N Greqi kristianizmi u prhap me dhun, vrasje dhe prishjen e t gjitha Tempujve t Greqis Antike. Ai studioi n Akademin e Voskopojs dhe pati msues Teodor Kavalioti (1718-1789), i cili sht njri nga themeluesit e Akademis s Re n Voskopoj. Ja far shkruan profesori francez Zhan-Klod Faverial pr Voskopojn: Po far nuk do kish shkruar Pukvili mbi Voskopojn, n se do kish arritur ta vizitonte kt qytet kur ishte me rreth 45 mij banor, i pari i atyre kohve n gjith Shqiprin para se t plakitej e t katandisej n nj fshat me 250 familje., Teodor Kavalioti, personalitet i shquar i Voskopojs. Libri kishte titullin: (Msimi Prhyrjetore). Vlleht ishin nj popull i shperndar dhe mik m t mir e njihnin popullin shqiptar, pasardhesin e lirirve, me t cilin kishin jetuar pa u ngacmuar ne shekuj Vlleht banojn kryesisht n Shqipri, Greqi, Maqedoni, Serbi dhe Rumani. t XVIII-t e fillimet e shek. Origjina e tyre shtrihet q me pushtimet e perandoris Romake. Encyclopedia of the Stateless Nations: A-C. Greenwood Publishing Group. KOMBI I BUKUR I VLLEHEVE. Pr ruajtjen e gjuhs vllahe si dhe t shqipes, sht br nj luft e madhe ndaj qarqeve shoviniste greke e sllave, q kan dashur ti eliminojn kto gjuh. Kshtu, Dhanil M.A. grabitje ne seri ne zonen e patosit, banoret po na vjedhin bagetite - news, lajme - kanali 7 Vllehet (6) ndertuan vendbanimet e tyre te quajtura kater "stanet", qe ishin berthamat e lagjeve te ardhshme si stani Pasha, Belik e Kishe, qe mbanin emrat e pronareve te tokave dhe stani Shkoze qe mori emrin e pyllit qe ndodhej aty. N nj nga prgjigjet Faverial thekson se, Maqedonasit e Greqis ishin Pellazg. Kleriku Dhanil i jepte prioritet msimit dhe edukats greke. Jeta e tij sht e pasqyruar dhe n Kodikun e Manastirit t Shn Prodhomit, kisha m e vjetr e Voskopojs. Karakteristika t prgjithshme t mjedisit natyror Mbretria shqiptaro-vllahe e Presps ka qen nj nga bashkjetesat e suksesshme n luftrat e tyre t prbashkta pr egzistenc, nn drejtimin e Kontit Samuel n vitet 976-1017, duke patur si kryeqendra Ohrin dhe Durrsin. Jan pasardhs t popujve vendas t Ballkanit t romanizuar, mendohet se vijn nga ilirt dhe thrakt e romanizuar, dhe nga kolonizatort romak. Proesin e islamizimit t shqiptarve Ben Blushi e quan tradhti ndaj krishtrimit, pasoj e takss s gjakut, xhizjes antikristjane, pengmarrjes nga turqit, dhuns q muslimant shqiptar ju bjn t krishterve n Shkodr, Vlor, Berat, Kor, Janin dhe Elbasan. Kto jan dokumente t hershme t shkollave vllahe. Voskopoja ishte pr at koh kryeqendra pr vlleht e Pindit t siprm, ndrsa Mecova ishte kryeqendra pr vlleht e Pindit t poshtm. Si shkruajne autoret greke dhe romake, konsulli Paul Emili mbasi e mundi shtetin Maqedon dhe Epirin krijoi Provincen Romake te Maqedonise. Shum e rndsishme sht dhe Proklamata q vlleht i drejtuan shqiptarve n 4 gusht 1888 ku shkruhet: dhe ti dshmojm bots s qytetruar, se shumica e popullsis n Shqipri e Maqedoni jan shqiptar e vlleh dhe aspak grek. Edhe kongresi i vllehve i mbajtur n Frajburg t Gjermanis n vitin 1993, e deklaroi me argumente shkencor definitivisht se vlleht nuk jan as rumun e as grek. Duke treguar se gjuht e popujve t Ballkanit kan vlerat e tyre historike dhe gjuhsore./KultPlus.com. Ishte me kultur t gjer enciklopedike. Disa studiues thon se vlleht n Kosov nuk ekzistojn m dhe sa ata u asimiluan nga komuniteti serb. Haxhiu si nj prift ortodoks u vu n shrbim t propagands greke pr asimilimin e ktyre kombeve. Voskopoja ishte nga kryeqendrat e qytetrimit vllah nga fundi i shek. t XVIII-t e fillimet e shek. Elbasani shkurtimisht nga vlleht sht quajtur Neoksa. Mbaroi kolegjin Marusian t Janins dhe u emrua msues n Voskopoj. Prmbushja e standarteve kohore dhe cilsore t gjykimeve; Njohja dhe zbatimin e vendimeve t GJEDNJ, duke synuar mbrotjen e t drejtave dhe lirive themelore t njeriut; Rritja e besimit tek qytetart dhe opinioni publik; Prmirsim i kapaciteteve t menaxhimit administrativ dhe financiar, n saj t zbatimit t rregullave t brndshme administrative dhe monitorimit lidhur me zbatueshmris s tyre; Krijimi i nj ambjenti funksional pune dhe shrbimi; Adaptimin e vazhdueshm t zhvillimeve teknologjike q shrbejn dhe mundsojn prmirsimin e mtejshm n veprimtarin e gjykats; Organizimin dhe konsolidimin e Gjykats, si njsi efektive n realizimin dhe mbrojtjen e dinjitetit, t t drejtave t njeriut dhe lirive themelore, si dhe parandalimin e shkeljeve t ligjit, n prputhje dhe n funksion t krkesave t zhvillimit demokratik dhe t integrimit europian t Republiks s Shqipris. [20] It descends from the Vulgar Latin spoken by the Paleo-Balkan peoples (Romanized Thracians and the related Dacians for example) subsequent to their Romanization. Bizanti bri t gjitha prpjekjet t konvertonte popujt n Helen, ata q Roma i kishte kthyer dikur n Romak. Nj takim i till u b me ambasadorin rus. Origjina e tyre shtrihet q me pushtimet e perandoris Romake. Alika. Studjuesi Hammer thoshte se, N mesin e shekullit t XVII-t, nj voskopojar i quajtur Dhimitr Prokopi, lvronte n vllahishte me mjaft sukses. Ndrsa studjuesi Pakimer shkruan, Vlleht shtriheshin nga rrethinat e Kostandinopojs deri n Bizi e m tutje. Zgjohuni nga gjumi i thell i padituris. Q t gjith kan rrnjn Dake t vjetr, t Dacis s Rumanis s sotme, kushrinj jo t largm me Ilirt, strgjyshrit shqiptar, si e dshmon fare mir historia. Ka disa hipoteza pr prejardhjen e vllehve. Besimi fetar i vllehve sht ai ortodoks. Estrada e Fierit. Sipas raportimit t gazetarit Ervis Kui zjarri vijon t prparoj n lartsi t kodrs ndrsa flakt . Me iniciativn e tij dhe t disa profesorve t tjer, u ngrit Akademia e Re e Voskopojs dhe ky m pas u b drejtor i saj. t XVIII-t e fillimet e shek. Si rezultat i tij, mbetn t vrar 42 viktima t pafajshme. Bizanti bri t gjitha prpjekjet t konvertonte popujt n Helen, ata q Roma i kishte kthyer dikur n Romak. Ngushllime familjes! FIER- Kryeministri Edi Rama ishte prezent ditn e sotme pr t par nga afr punimet q po kryehen n spitalin e ri q sht financuar nga shtetit turk. Fjalt vllehe (arumune) n fjalor jan fjal q i prdorte vet Dhanili, sepse gjuha e tij amtare ishte vllahishtja. Kta autor kan shtruar pyetjen, se kush ka qen Maqedonia e Aleksandrit t Madh, hipotez e cila sht ende e errt n historin ton? http://unejamshqiptar.net/index.php/2017/08/09/e-verteta-per-fjalorin-kater-gjuhesor-te-dhanil-mihal-adham-haxhiu-1754-1822/, View all posts by Gjergj Shqipria-Skender Jashari. N vitin 1708 princi i Hongro-Vllahis, Gjergj Kosturi, nxorri nj akt themelimi pr hapjen e dy shkollave vllahe n Kostur. Kjo gjuh vllahishte ruhet e till edhe sot, duke patur huazime sipas shteteve, ku jetojn vllaht. Kta jan quajtur dhe romano-vlleh, q lvronin latinishten e vjetr e quajtur Volskja, latinishtja ballkanike me dialekt popullor. Vlerat e ktij fjalor-ushtrimesh katr gjuhsh jan se vite m von do tu shrbente studimeve t gjuhs shqipe, vllehe, greke dhe bullgare. Mes pakicave gjuhsore q kan banuar n trojet shqiptare, vlleht (apo arumunt) kan pasur pa dyshim prhapjen m t gjer. Nj nga popujt e hershm q kan bashkjetuar me shqiptart n trojet e tyre, jan vllaht. Qart dallohen fjal q ende i flasin edhe sot qytetart e Prefekturs s Kors. Gjith jetn e kaloi n qytetin e lindjes n Voskopoj, ku vdiq n 11 gusht 1789. N letrkmbim shkruhet se fjalori i mbrin Dhanilit n fillim t vitit 1794. strengths and weaknesses of an article example, brandon thomas actor, grand concourse, bronx, ny apartments,
Delta 8 Disposable 1000mg, Melted Plastic In Oven, Can I Still Eat Food, Articles V